poniedziałek, 10 czerwca 2013

Na basenie

Żaden inny trening nie potrafi tego co pływanie. Fakty są takie : pływanie jest jednym z najlepszych treningów spalających tłuszcz, zmniejszających obwód bioder i talii oraz ujędrniających ciało, bez narażania stawów na nadmierne obciążenie.
Żeby czerpać korzyści z treningów w wodzie nie trzeba mieć tytułu mistrza świata. Osoby, które regularnie pływają mają mniej tkanki tłuszczowej, a większą masę mięśni. Pływanie ma jeszcze jedną zaletę: kostium, czepek i okularki – to jedyny sprzęt jaki trzeba mieć aby zacząć dbać o swoją formę i wygląd.
źródło: gadu-gadu.pl

Mierz siły na zamiary :)
Rozpoczynanie treningów pływackich nie może przypominać skoku na główkę do głębokiej wody. Pierwsze kroki trzeba stawiać ostrożnie i z rozwagą. Większość ludzi wchodzi do wody z gotowym planem pływania bez odpoczynku przez 30-45 minut. Cztery minuty później, zamiast pływać, zwisają uczepieni krawędzi basenu i ciężko sapią, a entuzjazm opuszcza ich z każdym kolejnym oddechem. Dlaczego tak się dzieje? Pływanie non stop przez dłuższy czas wymaga dobrej sprawności układu krążenia i przestawienia mięśni na nieco inny tryb pracy niż ma to miejsce na lądzie. Płuca muszą się przyzwyczaić do rytmu oddychania, które towarzyszy wybranemu stylowi pływackiemu. Dodatkową trudnością jest to, że niemal wszystkie mięśnie całego ciała są zaangażowane w utrzymanie całego ciała na powierzchni wody, więc wysiłek dla całego organizmu jest naprawdę duży.
Kluczem do sukcesu w przyzwyczajaniu ciała do pływania jest odpowiednia taktyka. Najlepiej jest podzielić trening na segmenty, na przemian pływac dość intensywnie i odpoczywać oraz stosowac różne style i prędkości pływania. To nie tylko skuteczny sposób budowania formy pływackiej, ale i pomysł na walkę z monotonią treningów.


Jak rozpocząć przygodę z regularnym pływaniem:
Przepłynąć 4 długości basenu w regularnym tempie. Odpocząć 30 sekund. Całość powtórzyć 5-10 razy. Cały trening powtórzyć 2-3 razy w tygodniu przez pierwsze 3 tygodnie.
Pływanie wymaga jednocześnie pracy wielu mięśni, co skutkuje wysokim tempem spalania kalorii i wzmacnianiem się pracujących partii ciała. Każdy styl pływacki wykonywany w umiarkowanym tempie, pozwala spalić ok. 500 kcl.  w godzinę. Energiczne pływanie to wydatek 700 kcl. w godzinę. Dzieję się tak dlatego, że woda jest 800  razy gęstsza od powietrza, więc każdy ruch ręką i noga wymaga większego wysiłku niż ten odbywający się w powietrzu. To rodzaj treningu z obciążeniem, które muszą pokonywać mięśnie całego ciała: tułowia, bioder, ramion, barków, pośladków oraz ud. Zmęczone pokonaniem oporu wody mięśnie wzmacniają się, przyspieszając tempo metabolizmu nie tylko na czas treningu, ale i długo po nim.
Gdy pływasz mięśnie intensywnie pracują, ale jednocześnie twoje stawy są poddawane obciążeniom o wiele mniejszym, niż ma to miejsce podczas poruszania się na lądzie. Siła wyporu wody niweluje sporą część siły grawitacji, dlatego w wodzie czujesz się lżejsza, nie dokucza ci ból kolan ani kręgosłupa. Nawet codzienny trening pływacki nie spowoduje kontuzji stawów. Właśnie dlatego pływanie jest idealnym sportem, który można uprawiać całe życie.

Pływanie rzeźbi ciało

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jakie mięśnie pracują w poszczególnych fazach płynięcia czterema pływackimi stylami oto filmik obrazujący zagadnienie...


G.

10 komentarzy:

 1. Mam basen dosłownie za płotem. Niestety jest jeszcze nieczynny ponieważ znajduje się na swiezym powietrzu :) od razu jak tylko go otworza zaczynam regularnie plywac :D ! Bardzo przydatny post

  OdpowiedzUsuń
 2. niby każdy wie, że pływanie jest zdrowe, ale nie sądziłam że zaangażowanych jest aż tyle mięśni! Super filmik i zdjęcie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy od pływania nie urosną mi barki? chciałabym razcej wysmuklić ciało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosia pływa regularnie i nie zauważyłyśmy rozrostu barków, także śmiało :)

   Usuń
  2. Przyrost barków raczej "grozi" osobom, które profesjonalnie trenują pływanie. Nawet jeśli będziesz pływała 5 razy w tygodniu nie będziesz wyglądała jak Hulk ;)

   Usuń
 4. Niestety nie umiem pływać:( Mam jakieś takie lęki przed wodą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy wykupienie lekcji nauki pływania na basenie. Zajęcia prowadzą ratownicy, którzy nie pozwolą żeby stała Ci się krzywda :)

   Usuń
 5. Pływanie wysmukla całą sylwetkę, naprawdę warto, szczególnie jak ktoś ma nadwagę. Polecam aqua aerobic. Justyna

  OdpowiedzUsuń
 6. nie ma co trzeba iść na basen :)

  OdpowiedzUsuń