sobota, 7 grudnia 2013

Swiss ball, czyli piłka do fitnessuJuż od jakiegoś czasu chciałam sobie sprawić piłkę do fitness. Słyszałam i czytałam o niej wiele dobrych opinii. Kilka tygodniu temu wybrałam się do Intersportu (czy tylko mnie obsługa ignoruje w takich miejscach? Wiem, że na fitnesskę nie wyglądam, ale heeloooł!) i zakupiłam owy wynalazek. Mam za sobą już kilka treningów z jej udziałem i mogę podzielić się pierwszymi wrażeniami:
 • Może z powodzeniem zastąpić ławeczkę do ćwiczeń, ja próbowałam na razie rozpiętek, wznosów tułowia i spięć brzucha.
 • Nie umiem tego wytłumaczyć, ale jakoś bardziej czuję mięśnie brzucha ćwicząc na piłce, miałam następnego dnia zakwasy, co już dawno się nie zdarzyło.
 • Ćwiczenia wykonuję wolniej i dokładniej. Chyba dlatego, że muszę skupić się na ruchu, żeby nie zlecieć z piłki.
Jeszcze nie próbowałam bardziej „wymyślnych” ćwiczeń z piłką, ale testy trwają ;) W najbliższym czasie spróbuję propozycji Agaty KLIK

Tak wygląda moja piłka. W zestawie była pompka, bardzo to ułatwia sprawę. Koleżanka ma bez pompki i nadmuchuje ją przy użyciu…rozkręconego długopisu.

Przy wybieraniu piłki należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej średnicy do swojego wzrostu. Na obrazku mała ściąga:

Źródło     
Zdecydowałam się na ten zakup, ponieważ praca bibliotekarki obciąża kręgosłup, albo siedzimy przy biurku albo przerzucamy ciężkie tomy i ciągamy wózki wypełnione książkami. Już samo siedzenie na piłce (np. podczas oglądania tv) odciąża stawy i wymaga trzymanie prawidłowej postawy (a ja o garbieniu się wiem wszystko). Piłka działa mobilizująco na mięśnie gorsetowe, co redukuje napięcia w dolnym odcinku kręgosłupa. Wzmacnia też wszystkie grupy mięśni, poprawia koordynację i równowagę. Ćwiczenia z jej zastosowaniem wymuszają napinanie zwłaszcza głębokich mięśni, które stanowią swego rodzaju pas otaczający tułów. Do tych mięśni należą (tzw. mięśnie rdzenia):
 • mięsień poprzeczny brzucha - najgłębiej osadzony, bezpośrednio połączony z kręgami lędźwiowymi,
 • mięsień wielodzielny - jest najsilniejszym mięśniem w lędźwiach stabilizującym cały kręgosłup,
 • przepona - oprócz funkcji oddechowej, wpływa również na stabilizację tułowia poprzez połączenie z kręgami lędźwiowymi,
 • mięśnie dna miednicy - łączą się z kością ogonową.
Źródła i przydatne linki:

M. 

5 komentarzy:

 1. ja chciałam najpierw spróbować poćwiczyć tej piłce na zajęciach w fitnessclubie ale jakoś nie mogę się przekonać :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się bardzo podoba ćwiczenie na tej piłce, ale jeśli masz możliwość najpierw ją przetestować przed zakupem to śmiało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja marzę o takiej piłce już od dłuższego czasu, może po świętach sobie taką sprawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć weź napisz do mnie ba buddysta2010@gmail.com bądź na Facebooku.
  Mam temat związany z promowaniem zdrowego naturalnego życia. Pozdrawiam, Karol

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że taki fitness na piłce byłby dobry dla osób, które nie chcą obciążać kolan. Kilka razy miałam okazję pobawić się właśnie z taka piłką. Bardzo chciałabym mieć własną... ;)

  OdpowiedzUsuń