czwartek, 17 października 2013

Siatkówka - najmodniejsza dyscyplina w Polsce

Ten sport od wielu lat bije rekordy popularności, ma rzesze fanów i graczy. Siatkówka to teraz najmodniejsza dyscyplina w Polsce, najbardziej popularna wśród kobiet. Z pewnością to zasługa naszej reprezentacji. Jest jedyną grą zespołową, która przyniosła nam złoty triumf w 2012 roku w edycji Ligi Światowej. Ponad to siatkówka to same plusy – lepsza forma, szczupła i wysportowana sylwetka oraz świetny sposób na miłe i aktywne spędzenie czasu ze znajomymi. Godzina gry w siatkę to ponad 450 kcal, a w siatkówkę plażową nawet 600 kcal. Ponadto to sport, który doskonale wysmukla nogi, ujędrnia brzuch, pośladki i ramiona. Z Eweliną gramy od roku, a Marta z mamą są wiernymi kibicami męskiej reprezentacji narodowej.
Źródło
Troszkę historii:
W Polsce tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, w siatkówkę grano w całym kraju. Wszystko dzięki powstaniu Polskiego Związku Lekkoatletyki, gdzie gry zespołowe były uzupełnieniem treningu ogólnorozwojowego. Siatkówka odegrała też dużą rolę w integrowaniu polskiej młodzieży w oporze przeciwko germanizacji. Największy jednak rozwój tej dyscypliny nastąpił w latach 60. chętnie uprawiano ją po pracy i intensywnie ją popularyzowano na całym świecie. Popularność była tak duża, że pojawiła się w programie igrzysk w Tokio w 1964 roku – gdzie nasze siatkarki wywalczyły brąz ( 3 miejsce zajęły także na igrzyskach w Meksyku, w 1968 roku.). Natomiast w latach 70. królowali mężczyźni. W 1974 polscy siatkarze zdobyli tytuł mistrza świata, a w 1976 roku pokonali dawną drużynę ZSRR i zostali mistrzami olimpijskimi.
Wszystkim fanom i fankom siatkówki polecam, myślę że dobrze znany komiks, Słynni polscy olimpijczycy: Hubert Wagner

Źródło
Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Kolor: Łukasz Mendel
Okładka: Maciej Mazur
Seria: Słynni polscy olimpijczycy
Wydawnictwo: Agora S.A., 2008Źródło
Źródło
Źródło
Międzynarodowe sukcesy
W ostatnim dziesięcioleciu nasza reprezentacja zdobyła 59 medali : 25 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych na zawodach rangi Mistrzostw Świata i Europy w piłce siatkowej zarówno zwykłej jak i plażowej, w kategoriach seniorskich i juniorskich. W turniejach olimpijskich w Atenach (2004) i Pekinie (2008) w siatkówce mężczyzn zajęliśmy 5 miejsce. Także dzięki naszym siatkarzom w 2006 roku zostaliśmy wicemistrzami świata, a w 2009 roku mistrzami Europy. A w 2008 roku zdobyliśmy brąz, co dało nam drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata i trzecie miejsce w Lidze Światowej. Siatkarki zaś w 2003 i 2005 roku dwukrotnie obroniły tytuł mistrzyń Europy, a w 2009 roku zdobyły 3 miejsce.
Wreszcie w 2012 roku biło-czerwoni po raz pierwszy w historii wygrali Ligę Światową. Doczekaliśmy się również sukcesów w siatkówce plażowej – juniorzy zajęli pierwsze miejsce na podium Mistrzostw Świata oraz drugie w Mistrzostwach Europy. A juniorki wywalczyły srebro w MŚ i złoto w ME.

Źródło
Źródło
Źródło
 
Źródła:
G.

4 komentarze:

 1. najlepszy sport ever <3 moja miłość do siatkówki w postaci grania i oglądania trwa już z siedem lat, więc mogę się chyba nazwać prawdziwą fanką tej dyscypliny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. SIatkówka jest moim ulubionym sportem! buziak Dziewczyny

  OdpowiedzUsuń
 3. Nasze chłopaki wymiatają! :):):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. tak trzymać Dziewczyny! więcej o zdrowym stylu życia!

  OdpowiedzUsuń