czwartek, 25 lipca 2013

Stretching – elastyczne podejście do treningu

Jakiś czas temu niekwestionowana królowa polskiego fitness Ewa Chodakowska w jednym z programów śniadaniowych „pochwaliła się” bardzo lekceważącym podejściem do stretchingu. Stwierdzając ( o ile dobrze pamiętam), że jest to niepotrzebny element treningu. Otóż nic bardziej mylnego.
ABC STRETCHINGU
Stretching jest angielskim słowem oznaczającym rozciąganie się. W fitnessie pojęcie to obejmuje ćwiczenia, których celem jest rozciąganie i uelastycznianie mięśni. Ponieważ elastyczność ciała jest jedną z cech od których zależy sprawność fizyczna. Powinien być on stałym elementem treningu osób dbających o zdrowie i kondycję ciała.
Ćwiczenia rozciągające relaksują mięśnie po treningu i wtedy, gdy są one napięte i obolałe na skutek stresu. Wyraźnie poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność ciała, aktywizują krążenie krwi, poprawiają odżywianie i dotlenienie tkanek. Pomagają utrzymać albo osiągnąć obszerny zakres ruchu w stawach, tym samym poprawiają ogólną sprawność. Stosowany w przerwach między seriami ćwiczeń siłowych, przyspiesza wzmacnianie się mięśni. Na ok. 20 min pozwala stłumić ból pochodzący z tzw. zakwasów.
żródło

Mamy 6 rodzajów ćwiczeń rozciągających, jednak ja w tym poście w wielkim skrócie przedstawię dwie techniki: dynamiczną i statyczną (w „drugiej” części napiszę ćwiczenia na wybrane partie ciała)
Stretching statyczny polega na pozostawaniu w pozycji rozciągającej nie krócej niż 20 sek. Na kilka minut. Przykład : połóż się na plecach na brzegu łóżka i pozwól wyciągniętej w bok ręce swobodnie spadać. Ta technika jest najprostszą i jednocześnie najpopularniejszą formą rozciągania mięśni w miejscu, utrzymując pozycję w bezruchu.
Stretching dynamiczny to wykonywanie obszernych i dynamicznych ruchów, które za każdym razem będą coraz obszerniejsze, rozciągając w ten sposób mięśnie. Przykładem tego typu rozciągania jest sprężynujące pogłębianie skłonu do obszernego wymachu ramion. Do niedawna uważano, że jedynie sportowcy mogą pokusić się o stosowanie tego typu stretchingu. Prawda jest taka, że każdy – amator i zawodowiec może stosować tą technikę. Inaczej rzecz ujmując , każda technika rozciągania mięśni jest bezpieczna, o ile wykonuje się ją prawidłowo. Jak się rozciągać? Dynamicznie przed treningiem i statycznie po nim. Stretching powinien być elementem kompleksowego treningu.

żródło

Jakie korzyści daje Ci stretching?
 • Będziesz gibka i sprawna
 • Poprawisz wydolność oddechową
 • Zapobiegasz uszkodzeniom kręgosłupa, jego krążków międzykręgowych
 • Wzmocnisz mięśnie i zyskasz prostą sylwetkę
 • Zmniejsza ryzyko zwichnięć, pęknięć torebki stawowej i więzadeł, jeśli rozciągniesz ciało przed treningiem. Strechting w połączeniu z rozruchem przygotuje mięśnie, ścięgna i stawy do wysiłku
 • Odprężysz się likwidując nadmierne napięcie mięśni
 • Zlikwidujesz skurcze mięśni


 Książki, z których korzystam:
1. Lydie Raisin, Stretching dla każdego, Wiedza i Życie , 2006

źródło
2. Jean-Pierre Clemenceau, Frederic Delavier, Michael Gundill, Stretching ,Ilustrowany przewodnik, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012

źródło

3. Aleksandra Listkowska, Marian Listkowski, Stretching A-Z. Sprawność i zdrowie, Aleksandra, 2007

źródło

G.

9 komentarzy:

 1. Chyba moja ulubiona aktywność fizyczna.

  OdpowiedzUsuń
 2. niestety czesto zdarza mi sie o niej zapominac...

  OdpowiedzUsuń
 3. przydatny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zapraszam na mojego bloga na temat BASE jumpingu

  OdpowiedzUsuń
 5. tak samo ważna jest też rozgrzewka! :) tak trzymać G! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. fajnie to opisałaś :) chociaż ja lubię trochę inne ćwiczenia albo jazdę na rowerze.

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe ćwiczenia zastanawiam się też od jakiegoś czasu nad pilatesem, pozdrawiam
  vermilionmcq.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami ćwiczę pilates z Cassey Ho z kanału Blogilates na youtube. Podoba mi się :)

   Usuń
 8. przydatne spostrzeżenia:)Tylko ja akurat po treningu już nie mam sił na rozciąganie! :):):)

  OdpowiedzUsuń